مقالات سنگ

تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت

تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت

تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت چیست؟ این موضوعی است که در این بخش از مجله آموزشی سایت پالس استون مرکز فروش و خرید سنگ ساختمانی میخواهیم به آن بپردازیم. با پیشرفت صنعت ساختمان سازی از سنگ های مختلفی مانند: سنگ تراورتن، ترامیت، مرمریت، گرانیت و… برای نماهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود اما برای این که بدانید هر کدام از این سنگ ها چه کاربردی دارد و استفاده از کدام برای شما مناسب تر است باید با ویژگی آن ها آشنا شوید. سنگ های بسیار زیادی در بازار موجود می باشند که هرکدام کاربردهای خاصی دارند اما ما امروز میخواهیم تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

معرفی سنگ تراورتن

سنگ تراورتن که یکی از معروف ترین سنگ های ساختمانی می باشد دارای مزیت ها و معایبی است که در زیر به آن اشاره شده است. این سنگ آهکی می باشد که همین جنس آن یکی از دلایل تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت شده است همچنین این سنگ در بین ساختمان ساز ها از محبوبیت بالایی برخوردار است که برای به دست آوردن اطلاعت بیشتر میتوانید مقاله ی ” سنگ تراورتن صادراتی ” را مطالعه کنید.

 

مزیت ها:

 • این سنگ دارای مقاومت بالایی در مقابل ضربه خوردن یا سایش است
 • از تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت میتوانیم به صیقل پذیری بالای سنگ تراورتن اشاره کنیم
 • سنگ تراورتن به خوبی به ملات ساختمانی می چسبد
 • به راحتی برش میخورد و شکل دلخواه شما را می پذیرد
 • در مقابل فشار یا گرمای زیاد بسیار مقاوم است
 • سنگ تراورتن یک عایق خوب برای صوت نیز می باشد

 

معایب:

 • اگر در ساخت سنگ تراورتن از مواد بی کیفیت استفاده شود قدرت جذب آب آن بالا خواهد رفت
 • در برخی از مواد استفاده از این سنگ نسبت به سنگ های دیگر هزینه ی بیشتری می برد
 • بیشتر طرح های این سنگ به یکدیگر شبیه است

 

معرفی سنگ ترامیت

سنگ ترامیت متشکل شده از موادی مانند ماسه و شن است که بیشتر برای نماهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد که همین ویژگی باعث تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت شده است و به طور کلی میتوانیم بگوییم که سنگ ظریفی است. این سنگ در رنگ هایی مانند کرم و سفید در بازار موجود است. بیشتر معماران و ساختمان ساز ها از این سنگ ها برای کارهای هنری در ساختمان استفاده می کنند. و به طور کلی برای ساختمان ها و بناهایی که که نمای خارجی بسیار مهم است از این سنگ استفاده می شود.

 

مزیت ها:

 • این سنگ نیز مانند تراورتن بسیار خوش تراش می باشد و به راحتی شکل می گیرد
 • یکی از تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت قیمت مناسب سنگ ترامیت می باشد
 • دارای رنگ های یکدست، زیبا و روشن می باشد

 

معایب:

 • سنگ ترامیت جذب آب بالایی دارد
 • در برابر ضربه ها مقاومت پایینی دارد و دچار شکستگی می شود
 • در مقابل شرایط آب و هوایی مانند سرما و گرما مقاومت پایینی دارد

 

4 تفاوت اصلی سنگ های تراورتن و ترامیت

این دو سنگ از جنبه های گوناگونی با یکدیگر متفاوت هستند ولی این دلیل بر برتری دیگری نمی شود بلکه هرکدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارد که شما با توجه به نیازتان باید از آن استفاده کنید از تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • جذب آب سنگ تراورتن از سنگ ترامیت بسیار بیشتر می باشد
 • از لحاظ مقاومت سنگ تراورتن بسیار قوی تر از سنگ ترامیت است
 • از لحاظ قیمت سنگ ترامیت ارزان تر از سنگ تراورتن می باشد
 • از لحاظ تنوع رنگی سنگ تراورتن دارای رنگ بندی بیشتری نسبت به ترامیت می باشد

 

معادن تراورتن در کجا قرار دارد؟

معادن تراورتن در ایران شامل: معدن تراورتن عباس آباد، معدن تراورتن تکاب، معدن تراورتن قزل قشلاق تکاب، معدن طرق رود نطنز و معدن تراورتن سفید آتشکوه محلات می‌ باشد.

تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت

سنگ تراورتن تکاب چه کاربردی دارد؟

سنگ تراورتن تکاب یکی از سنگ ‌های آهکی متخلخل بسیار زیبا و محبوب در بازار سنگ ‌های ساختمانی است. این سنگ به دلیل ویژگی ‌های منحصر به فرد خود، برای مصارف مختلف در صنعت ساختمان ‌سازی استفاده می‌شود.

 

کاربرد عمده سنگ تراورتن تکاب

نمای خارجی ساختمان: سنگ تراورتن تکاب یکی از بهترین گزینه‌ ها برای نمای خارجی ساختمان ‌ها است. این سنگ به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، از جمله مقاومت بالا در برابر تغییرات آب و هوایی، برف و باران، برای ایجاد نمای زیبا و مقاوم بسیار مناسب است.

کفپوش و دیوارپوش: سنگ تراورتن تکاب به علت داشتن تخلخل مناسب، کاربرد بالایی در کف سازی ساختمان دارد. این سنگ برای استفاده در کفپوش و دیوارپوش مناسب است و زیبایی و شکوه خاصی به فضا می ‌بخشد. با توجه به این کاربردها، سنگ تراورتن تکاب به عنوان یک سنگ با مقاومت بالا و ظاهر زیبا، در صنعت ساختمان‌سازی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

در چه محیط هایی می توان از سنگ ترامیت استفاده کرد؟

سنگ ترامیت به دلیل ویژگی‌ های منحصر به فرد خود، کاربردهای متنوعی در صنعت ساختمان‌ سازی دارد. برخی از مهم‌ ترین کاربردهای سنگ ترامیت عبارتند از:

 نمای داخلی ساختمان

سنگ ترامیت بیشترین کاربرد را در ساخت نمای داخلی ساختمان ‌ها دارد. این سنگ به دلیل ظاهر زیبا و جذاب، گزینه مناسبی برای نمای داخلی محسوب می ‌شود.

 راه پله

سنگ ترامیت به دلیل مقاومت بالا در برابر فرسایش و سایش سنگ مناسبی برای ساخت راه پله ‌ها است.

 کف پوش و سنگ فرش

ترامیت به عنوان کف پوش و سنگ فرش نیز کاربرد دارد. برخی از انواع این سنگ با پوشش رزین و مواد دیگر فرآوری می ‌شوند تا جذب آب آن کمتر شود و مقاومت بیشتری پیدا کند.

 نمای بیرونی

هرچند ترامیت بیشتر در نمای داخلی استفاده می ‌شود، اما برخی از انواع آن با درصد بالای تراورتن در مناطق مرطوب برای نمای بیرونی نیز مناسب هستند.

 ساخت لوازم دکوراتیو

ترامیت به دلیل ظاهر زیبا و متنوع، در ساخت لوازم دکوراتیو نیز کاربرد دارد.

در مجموع سنگ ترامیت به دلیل ویژگی ‌هایی مانند: مقاومت بالا، ظاهر جذاب و تنوع رنگی گزینه مناسبی برای استفاده در صنعت ساختمان ‌سازی می باشد.

 

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت را یاهم بررسی کنیم و به توضیح ویژگی های هر کدام از این سنگ ها پرداختیم همچنین معایبی که این سنگ ها دارند را برای شما توضیح دادیم. پیشنهاد ما به شما این است که برای نمای خارجی تا جایی که ممکن است از سنگ تراورتن استفاده کنید. درست است که سنگ تراورتن دارای قیمت بالاتری است اما دارای مقاومت بالاتری نسبت به سنگ ترامیت می باشد و برای نمای خارجی ساختمان بسیار مناسب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *