مقالات سنگ

انواع سنگ ساختمانی ( 9 سنگ محبوب )

مقـایـسه انـواع سنـگ سـاختـمـانی

انواع سنگ ساختمانی: در این بخش از سری مقالات پالس استون به سراغ مقایسه و بررسی انواع سنگ ساختمانی پرداخته ایم که در ادامه به طور مفصل بحث شده است.اگر شما نیز در حال ساخت و ساز یک خانه یا بازسازی آن هستید و با مصالح پر کاربردی مانند سنگ سر و کار دارید بهتر است که انواع سنگ های ساختمانی و کاربردشان را بشناسید تا بهتر بتوانید از این سنگ ها استفاده کنید.

سنگ ها دارای انواع مختلفی می باشند مانند: سنگ مرمر، تراورتن، گرانیت و….  همچنین این سنگ ها کاربرد های مختلفی نیز دارند و در قسمت های مختلفی مانند: راه پله، سنگ فرش، کف پارکینگ، نمای ساختمان و… استفاده می شوند که در ادامه ی این مقاله ما به صورت مختصر به هر یک از این سنگ ها اشاره خواهیم کرد.در طبیعت سنگ های متنوعی با رنگ ها و جنس ها و مدل های مختلفی وجود دارد که از میان آن ها تعدادی را که ویژگی های خوبی برای استفاده در ساختمان سازی دارند را در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد.

سنگ ها از قدیمی ترین مصالحی هستند که انسان ها با آن سر و کار دارند و برای ساختن بنا ها و محل زندگی خود از زمان مردم نخستین تا به امروز از آن استفاده می کردن که برخی از این سنگ ها ارزشمند هستند و نسبتا قیمت بالایی نیز دارند. امروزه با پیشرفت صنعت و بالا رفتن علم بشر استخراج سنگ از معدن ها کار خیلی سختی نسبت به گذشته نیست و در کشورمان نیز معدن های سنگ بسیاری نیز وجود دارد.مصرف سنگ ها روند رو به رشدی دارد و در ساختن بنا یا تزئین نماهای ساختمان، کاخ ها و… مورد استفاده قرار میگیرند که در ادامه شما را با برخی از این سنگ ها آشنا خواهیم کرد و کاربرد و مزایا و معایب هرکدام را بررسی خواهیم کرد.

 

ویژگی های یک سنگ ساختمانی مرغوب

در این بخش به بررسی ویژگی هایی که یک سنگ ساختمانی خوب و مرغوب باید داشته باشد را به هم بررسی می کنیم.

 1. بافت: بافت یک سنگ ساختمانی مرغوب باید یکدست و سالم باشد و هیچگونه ترک یا حتی شکستگی ریزی هم روی آن وجود نداشته باشد.
 2. پایداری: سنگ ها باید در برابر عوامل طبیعی مانند گرما، سرمای شدید، باد و باران و… مقاوم باشد و این عناصر سنگ را تحت تاثیر قرار ندهد و باعث فرسایش سنگ نشود همچنین باید پایداری خوبی در برابر فشار داشته باشد به عبارتی فشار کمتر از 150 کیلوگرم نباید باعث خراب شدن سنگ شود.
 3. جذب آب: یک سنگ ساختمانی مرغوب باید جذب آب خیلی کمی داشته باشد تا زمانی که در آب قرار میگیرد خراب نشود.
 4. تمیزی: سنگی خوب است که از مواد های سازنده ی آن چه مصنوعی یا طبیعی دچار آلودگی نباشند.

انواع سنگ ساختمانی

پر کاربرد ترین سنگ های ساختمانی

در این بخش ما برخی از سنگ های ساختمانی پر کاربرد یا پر استفاده در کشورمان را به صورت مختصر به شما معرفی میکنیم که از این سنگ ها برای نمای خارجی و داخلی و حتی محوطه سازی نیز استفاده می شود و دارای طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی می باشند که شما باتوجه به نیازتان میتوانید هر کدام از این سنگ ها را مورد استفاده قرار دهید.

 

انواع سنگ ساختمانی

به صورت کلی ما میتوانیم سنگ های ساختمانی را به سه دسته ی مجزا تقسیم کنیم که عبارتند از:

 • سنگ های نمای داخلی
 • سنگ های نمای خارجی
 • سنگ های محوطه سازی

 

1-سنگ مرمر

سنگ مرمر یکی از پر طرفدارترین سنگ های ساختمانی می باشد که در مقایسه انواع سنگ های ساختمانی حرف اول را میزند. سنگ مرمر به سنگ های شفاف و صیقل خورده گفته می شود که از لحاظ شفاف بودن به آیینه شبیه است. جالب است بدانی که سنگ مرمر دارای رنگ های متنوعی است اما دارای قیمت نسبتا گرانی نیز می باشد که به همین منظور آن را سنگ تزئیناتی نیز به شمار می آورند. سنگ مر مر بسیار ظریف می باشد و برای دیوار ها یا کف آشپزخانه، قرنیز های خانه، دیوار ها و راه پله ها و… مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که به دلیل ظریف بودن این سنگ ها هنگام کار کردن با آن ها باید مراقب باشید و با احتیاط رفتار کنید زیرا سنگ مرمر خش پذیر هست!

 1. بافت: دارای بافتی با دانه های ریز است که باعث میشود سطح این سنگ به صورت یکنواخت دیده شود.
 2. رنگ: دارای رنگ های بسیار ( تقریبا تمام رنگ ها از سفیت تا سیاه را شامل می شود)
 3. خصوصیت: دارا بودن سطح صیقلی بساز عالی و تخلخل بسیار کم، محکم بود و پایداری بسیار زیاد

 

مشاهده ی انواع سنگ مرمریت

 

2-سنگ تراورتن

در مقایسه ی انواع سنگ ساختمانی تراورتن مقاوم ترین است زیرا این سنگ آهکی می باشد و دارای ساختاری متخلل و لایه ای می باشد که این قابلیت لایه ای بودن سنگ تراورتن باعث می شود که در مدت زمان طولانی سنگ دچار شکستگی نشود. تراورتن دارای رنگ های مختلفی می باشد مانند: خاکستری و قرمز مرجانی و… کیفیت سنگ تراورتن بستگی به ارتفاع، گرما و عناصر محلول در آب دارد. از ویژگی های این سنگ میتوانیم به مقاومت بالا در برابر سرما و گرما،استحکام و مقاومت فشاری مناسب، قابل استفاده برای کار های حجمی و… اشاره کنیم همچنین از سنگ تراورتن در مواردی مانند: ستون های اصلی، دیوار های خارجی، سنگ راه پله و قرنیز ها و…. استفاده می کنند.هم چنین ما در مقاله ای جداگانه تفاوت های سنگ تراورتن و مرمریت را بررسی کرده ایم که میتوانید از طریق لینک تفاوت سنگ تراورتن و مرمریت به این موضوع بپردازید.

 1. بافت: دارای یک بافت آهکی و  متخلخل است که دارای حفره ها و فرورفتگی هایی رو سطح خود می باشد.
 2. رنگ: دارای رنگ های مختلفی مانند لیمویی، قرمز، گردویی، سفید و کرم که در ایران برای نمای ساختمان بسیار استفاده می شود.
 3. خصوصیت: تخلخل های آن باعث می شود ملات به خوبی به آن بچسبد و دارای برش ها و صیقل پذیری ایده آل می باشد، مقاومت بالا و دارای طرح های زیبا و قیمت مناسب

 

 

3-سنگ گرانیت

از نظر مقایسه انواع سنگ ساختمانی گرانیت پرکاربردترین سنگ می باشد که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ دارای رنگ های مختلفی است و زیبایی چشم نوازی دارد و در مکان های لوکس بیشتر استفاده می شود. سنگ گرانیت یکی از مقاوم ترین سنگ های ساختمانی است و جذب آب آن بسیار پایین و گاها به صفر می رسد و از بهترین ویژگی های این سنگ میتوانیم به مقاوم بودن در برابر سرمای شدید و گرما و سایش و خش اشاره کنیم به همین دلیل این سنگ بسیار محبوب است و جالب است بدانید که ایران یکی از صادر کنندگان این سنگ به دیگر کشور ها می باشد. از سنگ گرانیت برای مواردی مانند: ستون های سنگی، بدنه ی جدول ها، بدنه های داخلی و خارجی ساختمان ها، پایه های پل و…. استفاده می شود.هم چنین ما در مقاله ای جداگانه درمورد بهترین سنگ گرانیت در ایران صحبت کرده ایم که پیشنهاد میکنیم این متن را هم نیز مطالعه نمایید.

 1. بافت: لایه ای و بلوری بودن این سنگ ها نشان از آن است که دارای بافتی دانه درشت می باشد.
 2. رنگ: دارای رنگ های روشن و جذاب با رگه ها یا لکه های براق می باشد.
 3. خصوصیت: سنگ گرانیت در برابر آب و هوا مقاومت خوبی دارد و تخلخل بسار کمی نیز دارد و همچنین جذب آب بسیار پایینی نیز دارد.

 

 

4-سنگ بازالت

از دسته سنگ های آذرین میتوانیم به سنگ بازالت اشاره کنیم که در مقایسه انواع سنگ ساختمانی سخت ترین است که برای استفاده از پایه ی پل ها، کف پیاده رو، نمای ساختمان، اجرای راه آهن و… استفاده می شود. این نوع سنگ دارای انواع مختلفی مانند: شیشه ای، بلورین و نیمه بلورین می باشد  که در کشورمان به وفور پیدا می شود. اما این سنگ دارای کاربرد های دیگری می باشد مثلا در فیزیوتراپی ( به جای تشک برقی ) نیز مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ بازالت دارای رنگ های مختلفی مانند آبی و سبز و خاکستری و مشکی و.. می باشد که در ساختمان سازی معمولا از رنگ های تیره ی آن استفاده می شود.

 1. بافت: دارای بافتی کریستالی می باشد که منافذی بر روی آن وجود دارد که به دلیل فرار گاز های درون آن می باشد.
 2. رنگ: این سنگ دارای رنگ های زیادی نمی باشد ( به دلیل غنی بودن از مواد معدنی ) و اکثرا تیره یا روشن هستند .
 3. خصوصیت: این سنگ ها مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما و گرما دارند و به همین دلیل طرفداران زیادی نیز دارند.

 

5-سنگ کوارتز

سنگ کوارتز یک سنگ دگرگونی فوق‌العاده سخت است که در اثر فشار و حرارت بسیار زیاد روی ماسه‌ سنگ در اعماق لایه‌های زمین تشکیل شده است. این سنگ قابل توجه دارای سطحی ناهموار و کریستالی است و در طیف رنگی: قرمز، خاکستری و قهوه ای وجود دارد. از یک طرف، کوارتز از نظر ظاهری شبیه سنگ مرمر است، اما از نظر دوام از آن مقاوم تر است. از سوی دیگر، شباهت هایی با گرانیت دارد و استحکام بیشتری به نسبت آن دارد. شایان ذکر است که سنگ کوارتز در مقایسه با سایر انواع سنگ های ساختمانی مقرون به صرفه تر است.

 

6-سنگ گابرو

گابرو یک سنگ آذرین داخلی با رنگ تیره و بافت درشت است. این  سنگ در طیف رنگی سبز، مشکی و خاکستری مایل به سبز است که در صورت جلا دادن ظاهر خاصی پیدا می کند. سنگ گابرو به دلیل مقاومت بالا در برابر عوامل جوی معمولاً در ساخت پیشخوان کابینت، کاشی کف و نمای ساختمان استفاده می شود.

 

7-سنگ آنتیک

سنگ های آنتیک در دسته سنگ های تزئینی قرار می گیرند که با چیدمان قطعات ریز تراورتن در کنار هم ایجاد می شوند. جالب است بدانید که این سنگ خاص برای زیباسازی فضای داخلی و خارجی ساختمان ها و همچنین فضای  باغ ها مناسب است.

 

8-سنگ ارازه

یکی از سنگ های کاربردی در صنعت ساختمان سازی سنگ ارازه است. از این سنگ به منظور نفوذ رطوبت به دیوارهای ساختمان و معمولا پایین دیوار استفاده می کنند.

سنگ کریستال یا چینی

9-سنگ کریستال یا چینی

سنگ کریستال یا سنگ چینی نوع متفاوتی از سنگ آهک دگرگون است که کریستال های ریز روی سطوح آن قابل مشاهده است. این نوع سنگ سطوح سختی دارد، زیرا حاوی کوارتز بیشتری است. جالب اینجاست که ناخالصی های موجود در این سنگ باعث ایجاد رگه های خاکستری، سیاه، سبز، صورتی، قرمز و زرد در بافت آن می شود. شایان ذکر است این سنگ دارای تخلخل و جذب آب کم است و برای استفاده در مناطق مرطوب مناسب می باشد.

 

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم انواع مختلف سنگ های ساختمانی را به شما معرفی کنیم و کاربرد های مختلف آن را نیز به اختصار توضیح دهیم و شما با توجه به نیاز و کاری که میخواهید انجام دهید از این سنگ ها استفاده کنید. سنگ های معرفی شده از پرکاربرد ترین و محبوب ترین سنگ ها می باشند که در ساختمان سازی و بازسازی و گاها نوسازی ساختان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *